Wyzwanie z kompaktem - Jak fotografować cz.1

Wiele osób posiada aparaty kompaktowe i najczęściej korzysta z automatycznych ustawień aparatu. Oczywiście nikogo nie będę namawiał, że tylko w trybie manualnym albo półautomatycznym mogą być dobrymi fotografami. To kompletna bzdura. Bez oka i podstawowych umiejętności bez lustrzanki też możemy wykonać poprawne zdjęcia, o czym należy pamiętać?

  • jeżeli fotografujemy portrety czy np. krajobrazy poszukajmy takiego trybu w aparacie, w przypadku portretów jest to na tyle istotne, że aparat szuka ostrości na twarzy nie na nogach i stara się wykorzystać jak najmniejszą przysłonę ;)
  • nie używajmy szerokiego konta, producenci aparatu nie montują tylko zoomów aby coś sobie przybliżyć, ale można je wykorzystać do nie tyle poprawnego albo lepszego zdjęcia. Przykładem mogą być dwa poniższe zdjęcia.

zdj nr. 1 wykonane z małej odległości przy z najszerszym kątem widzenia aparatu


zdj nr. 2 wykonane z małej odległości ok. 3 metrów - cofnąłem się 2 kroki w tył i przybliżyłem zoomem

Jest różnica prawda? Taka zasada dotyczy także lustrzanek, więc nauki nauczone dziś mogą zaprocentować dobrymi zdjęciami na lustrzance. Musimy pamiętać jedno - lustrzanka nie sprawi, że będziemy super fotografami jak tylko będziemy ją trzymać, lustrzanka pozwala rozwijać swoje możliwości w momencie kiedy np. kompakt nas ogranicza np. plastyką, czułością ISO lub czujemy, że więcej nie wyciągniemy bez niej.

Na koniec chciałbym pokazać Wam zdjęcie zrobione kompaktem przy najmniejszej ogniskowej. Do czego taką ogniskową wykorzystuję najczęściej? Krajobrazy, zdjęcia uliczne i zdjęcia dzieci z bliska, wtedy ta ogniskowa najlepiej moim zdaniem zdaje egzamin. Oczywiście czasem kiedy nie mam jak odejść od obiektu wykorzystuję małą ogniskową - szkoda ujęcia. 



Już niedługo kolejna część wyzwania z kompaktem.

1 komentarz:

Zostaw ślad po sobie